Etiket: elazığ defterdarlığı

Sahte İnternet Siteleri ve E-Postalara Dikkat!

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının adı, logosu ve ekran görüntüleri kullanılarak trafik para cezasına ilişkin sahte e-postaların gönderildiği tespit edilmiştir.

Bu e-postalar ile, sahte internet adreslerine yönlendirme yapılarak, mükelleflerin kredi kartı bilgileri, şahsi bilgileri vb. ele geçirilmeye çalışılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığımız ile ilgili her türlü işleminizi www.gib.gov.tr internet adresi üzerinden yapılmasına dikkat edilmelidir.

Gelir İdaresi Başkanlığı trafik para cezası işlemlerinde kesinlikle e-posta yolu ile bilgi talebinde bulunmamaktadır. 

Konuyla ilgili mağduriyet ve şikayetlerin, hak kayıplarının önlenmesi için, adli makamlara da iletilmesi önemlidir.

Sahte internet sayfası örneği:

Defterdar Vekilimiz Osman AKDEMİR’den Veda Mesajı

Elazığ Defterdarlığı Muhakemat Müdürü olarak görev yapmakta iken 24.03.2017 tarihinde Maliye Bakanlığımızın şifahi görüşü alınarak, Elazığ Valiliğimizin onayı ile Elazığ Defterdar Vekili olarak atandım. Atandığım günden bugüne kadar her daim desteklerini esirgemeyen İl Valimiz Sayın Çetin Oktay KALDIRIM, bir önceki İl Valimiz Sayın Murat ZORLUOĞLU, Sayın Vali Yardımcıları, 26. ve 27. Dönem Elazığ Sayın Milletvekilleri, Elazığ İl, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, ETSO, MÜSİAD, OSB, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, SMMM Odası, Askon, Asriad, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Şoförler Cemiyeti, Sendikalar, Elazığ’dan ulusal ve yerel yayın yapan görsel ve yazılı basın ve medya kuruluşlarına, Tüm Kamu Kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, vesair Elazığ İlimizde bulunan ve aktif hizmet yapan tüm Ekonomik, Sosyal ve Kültürel STK’ların Başkan, Yönetim Kurulu ve üyeleri ile kayıtlı ve faal esnaf, tüccar, sanayici vesaire olmak üzere toplam 28.000 i aşkın vergi mükellefimize, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne devredilinceye kadar Defterdarlığımız bünyesinde özverili çalışmalarını esirgemeyen Milli Emlak Müdürlüğü personeline ve Defterdarlığımız merkez ve ilçe Malmüdürlüklerimizde çalışan tüm mesai arkadaşlarıma şükranlarımı arz ediyorum.

Görev yaptığım süre içerisinde yeni Defterdarlık hizmet binasının proje-ihale ve yapım işlerine başlanılmış olup teknik ve modern olarak sosyal donatıları ile birlikte 14.150,00 m2 kapalı alana sahip tüm merkez birimlerimizin bir arada bulunacağı toplam 7 kat olarak yapılmaya başlanılan binamızın şuan itibariyle kaba inşaatı tümüyle bitmiş olup, bina içi çalışmaları hızla devam etmektedir. 2019 yılı sonu itibariyle binamızın bitirilmesi hedeflenmiştir.  Yine gerek 2017 ve gerekse 2018 yıllarında Elazığ Defterdarlığımız Vergi tahsilatında Türkiye genelinde 81 il arasında 29. Sırada, Vergi Başkanlığı bulunmayan 52 il Defterdarlığı arasında da 2. Sırada yer almıştır. Bu başarısı itibariyle tüm mesai arkadaşlarımı özellikle kutluyorum kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir Elazığlı ve Cumhuriyet tarihinde bir hukukçu Avukat unvanı ile ilk kez bu kadar süreli Defterdar Vekilli görevi yapan biri olarak ilime hizmet etmekten onur duydum. Elazığ Defterdarlığı olarak ilimizin birey, resmi ve özel kurum- kuruluşlarıyla diyalog halinde Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda bu şehrin Türkiye iller sıralamasında en üst illeri arasında yer almasının gururunu yaşadık.

Bakanlığımız rutin rotasyon atama onayı ile Kilis Defterdar Yardımcısı Hülya YELİMLİEŞ Elazığ Defterdar Yardımcısı olarak atanmıştır. Bakanlığımız Yönetmeliği çerçevesinde asaleten Defterdar atanıncaya kadar Defterdar Yardımcısı Defterdarlığa vekâlet edeceğinden ben de asli görevim olan Elazığ Defterdarlık Muhakemat Müdürü görevime devam edeceğim. 2.5 yıl İlimize Defterdar Vekili olarak hizmet ettim. Tüm Elazığlılardan haklarını helal etmelerini istirham ediyorum.

Bu duygu ve hizmetlerimizi kısaca özetleyerek Elazığ Defterdar Vekili görevimden bu gün itibariyle ayrıldığımı kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederim.

                                                                                                          Av. Osman AKDEMİR

                                                                                                          Elazığ Defterdar Vekili

Elazığ Defterdarlığı Hizmet Binası Yapımı Son Durumu

İlimiz Sürsürü Mahallesinde bulunan Mülkiyeti Hazineye ait 7.360,00 m² yüzölçümlü 3825 ada 2 parsel nolu taşınmaz üzerinde (Adliye Sarayı altı) yapılması planlanan toplam kapalı alanı 14.150,02 m² olan Defterdarlık Hizmet binası için, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından 4734 sayılı Kanunun 19. Maddesine göre  19.07.2018 tarihinde ihalesi yapıldıktan sonra, yer teslimi de yapılan Elazığ Defterdarlığı Hizmet Binamızın temel kazma çalışmalarına 28.09.2018 tarihi itibariyle başlanmıştı.

28.09.2018 tarihinde temel kazma çalışmalarına başlanan Elazığ Defterdarlığı Hizmet Binamızın inşaat çalışmalarındaki gelinen son durum aşağıdaki görüntülerde olduğu gibidir.

Bütün Defterdarlık Müdürlüklerimizin bir arada bulunacağı, teknolojik bütün vasıflara haiz modern hizmet binası ve misafirhane olarak projelendirilen  Defterdarlık Binamızın  8 Mart 2020 tarihinde bitirilmesi planlanmış ise de, şu an itibariyle hizmet binamızın kaba inşaatı tümüyle bitmiş olup, bina iç yapım çalışmaları hızla devam etmektedir. 2019 yılı sonu itibariyle inşaatın tümüyle bitirilmesi ve geçici kabule hazır hale getirilmesine yönelik yüklenici firma tarafından yoğun bir çalışma sürdürülmektedir.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Ülkemiz, Fetö terör örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 gecesinde milli iradeye, Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve görevde olan hükümete karşı yapılan bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu milleti korumak için kendilerine emanet edilen silahı, tankı, uçağı milletin kendisine yöneltmiş bu hainler, askeri bir darbe ile ülkemizi bir kaos ortamı içerisine çekmeye, karanlığa gömmeye, milletimizi vatansız bırakmaya çalışmışlardır. Bu darbe girişimi aziz milletimizin canını, bedenini ortaya koyması ile, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın , seçilmiş hükümetin asil ve dik duruşu ile, bu durumun siyaset üstü bir durum olduğunun farkına varan tüm vatansever siyasetçilerin de duyarlılıkları ile akamete uğratılmış ve ülkemiz darbelerle ilgili makus talihini yenmiştir.

15 Temmuz, ay yıldızla şanlı direnişin buluşmasıdır. 15 Temmuz demokrasi bayramı, bu ülkenin dillere destan tarihin adıdır.

15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminde Vatan için, Din İçin, Millet için yaşamını yitiren sivil, asker, polis tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, Kahraman Gazilerimize de sağlık ve uzun ömürler diliyoruz.

Hazar Gölü Dinlenme Tesisleri Kamp Duyurusu (2019)

Elazığ-Diyarbakır karayolunun 35. kilometresi üzerinde Hazar Gölü kıyısında bulunan 20 konut ve 80 yatak kapasiteli Elazığ Defterdarlığı Hazar Gölü Eğitim ve Dinlenme Tesislerimiz; kıyı plaj temizliği, peyzaj ve çevre düzenlemesi yapılarak, sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler için yeni yüzüyle Vatandaşlarımızın ve Defterdarlık Çalışanlarımızın kullanımına hazır duruma getirilmiştir.

Elazığ Defterdarlığı Hazar Gölü Eğitim ve Dinlenme Tesislerimizin kamp dönemleri için  başvurular başlamıştır.

Kamp görselleri, dönemleri ve ücret bilgileri aşağıdaki gibidir. Ayrıntılı bilgi, iletişim ve  kamp başvuru formu için TIKLAYINIZ

Hazır Beyan Sistemi İle İstediğiniz Yerden Beyannamenizi Verin

Kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlara ilişkin Gelir Vergisi Beyannamesinin önceden hazırlanarak mükelleflerimizin onayına sunulduğu Hazır Beyan Sistemi artık mobil (cep) telefonlarından ve tabletlerden de kullanılabilmektedir.

Uygulama marketlerden indirilecek olan Hazır Beyan Mobil ile beyannamenizi hızlı ve kolay bir şekilde verebilirsiniz.

Uygulama linkleri şu şekildedir:

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cybersoft.intvrg

Mac App Store: https://itunes.apple.com/us/app/hazır-beyan/id1353322443?l=tr&ls=1&mt=8Vergiye Uyumlu Mükelleflere %5 Vergi İndirimi

Vergiye uyumlu gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine sağlanan %5 vergi indirimi uygulamasına ilişkin açıklamaların yer aldığı “Vergiye Uyumlu Mükelleflere %5 Vergi İndirimi” Broşürü hazırlanmıştır. 2018 Yılında elde edilen ticari, zirai ve mesleki kazançları nedeniyle 1-25 Mart 2019 beyan döneminde Yıllık Beyanname verecek mükelleflerimizden şartları taşıyanlar, %5 vergi indiriminden yararlanabileceklerdir.

Broşür için TIKLAYINIZ.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 121 inci maddesi hükümlerine göre vergiye uyumlu mükelleflere tanınan vergi indirimi (%5) müessesesinden anılan maddede sayılan şartları taşıyan mükellefler yararlanabilmektedir.

Bu kapsamda, mükelleflerimizin beyannamelerini vermeden önce durumlarını sorgulayabilmeleri amacıyla hazırlanan sorgulama ekranı Gelir İdaresi Başkanlığımızın https://ivd.gib.gov.tr adresindeki İnteraktif Vergi Dairesinde yer alan “Sorgulamalar” sekmesi altında gelir vergisi mükellefleri için uygulamaya açılmıştır. Kurumlar vergisi mükellefleri için söz konusu sorgulama ekranı beyan dönemi başlamadan önce (1 Nisan) kullanıma açılacaktır.

İnteraktif Vergi Dairesine ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ.

Gelir İdaresi Başkanlığı GİBUX İşletim Sistemi

Açık kaynak kod tabanlı işletim sistemi GİBUX, Gelir İdaresi Başkanlığının(GİB) yurt genelindeki tüm Vergi Daireleri ve Malmüdürlüklerinde kullanılması amacıyla Türk mühendisleri tarafından analiz ve tasarımı yapılarak Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

GİBUX, Milli Hedefler doğrultusunda Kalkınma Bakanlığı’ nın “2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı” politikaları içeriğinde yer alan “kamuda açık kaynak kodlu yazılım kullanımı yaygınlaştırılması” kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığınca hızlandırılmış bir projedir.

GİBUX, Tübitak tarafından Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilen Pardus işletim sisteminin bir benzeridir. Pardus, genel amaçlı kullanıma yönelik bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir, GİBUX ise Linux çekirdeği kullanılarak, yerli ve milli iş gücü ve kaynaklar ile Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın kurumsal ihtiyaçları doğrultusunda Gelir İdaresi Başkanlığı için özelleştirilmiş bir işletim sistemidir.

GİBUX, Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın son kullanıcı bilgisayarlarında kullanılması için tasarlanmış, pilot çalışmaları tamamlanarak 2014 yılı ikinci yarısından sonra yurt sathındaki Vergi Dairelerine yaygınlaştırılmaya başlanmıştır.

Tamamen yerli kaynakların kullanıldığı ve yaklaşık 8 aylık bir deneme süreci sonrasında yaygınlaştırılmaya başlayan GİBUX, işletim sistemi, ofis yazılımları ve antivirüs yazılımları için ödenen lisans ücretlerinden ve her yıl bu lisanslar için ödenen bakım maliyetlerinden tasarruf sağlanmasına katkı sağlamıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’ nın uyguladığı güvenlik politikalarının gerekleri yerine getirilerek, mevcut kullanılan işletim sisteminden daha iyi bir altyapı gereksinimi doğrultusunda tasarım yapılarak kullanılmaya başlanmıştır.

GİBUX İşletim Sistemi ile virüs gibi zararlı yazılımlardan etkilenmeyen, tüm yama ve versiyon güncelleme ile kontrollerinin merkezi olarak yönetilip izlendiği bir altyapı hazırlanarak, iş gücünün daha verimli kullanılması sağlanmıştır.

GİBUX İşletim Sistemi ile birlikte mevcut donanım kaynaklarının işletim sistemlerine olan bağımlılık ihtiyacı ortadan kaldırılmıştır. Bu kapsamda mevcuttaki donanıma en uygun tasarım yapılarak, her değişen işletim sisteminin ihtiyaç duyacağı donanım yatırımı yapılmasına gerek kalmamıştır. GİBUX işletim sistemine ait versiyon güncellemelerinin merkezden yapılmasının sağlanması, saha operasyonlarının azalmasına olanak sağlamış ve bu özellik hem zaman hem de maliyet avantajını birlikte getirmiştir.

https://gibux.gib.gov.tr/

Elazığ Defterdarlığı Logo Duyurusu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Hazine Müsteşarlığı ile Maliye Bakanlığı bünyesindeki bazı kurumlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı adı altında birleştirilmiştir. Maliye Bakanlığının, Hazine ve Maliye Bakanlığı adını almasından dolayı;  Elazığ Defterdarlığı resmi web sayfamızda, sosyal medya hesaplarımızda, video-grafik tasarımlarımızda, düzenlediğimiz toplantı-seminerlerde, vergi haftası etkinliklerinde vb. platformlarda kullandığımız Elazığ Defterdarlığı logomuz güncellenmiştir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisini Ödemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Son ödeme tarihi 31 Ocak 2019 olan Motorlu Taşıtlar Vergisi 1. Taksit Ödemelerinizi  İnteraktif Vergi Dairesi’nden veya GİB Mobil uygulamasından ödeyebilirsiniz.

İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ( https://ivd.gib.gov.tr ) aracınıza ait MTV ve TPC’nızı şifre girişi yapmadan MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme alanından sadece plaka ve TC Kimlik Numarası / Vergi Kimlik Numarası alanlarını doldurarak görüntüleyebilir ve ödeyebilirsiniz…